Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vladislav Hanák

Vladislav Hanák

(3.8.1912 Mouchnice – 6.4.1986 Žáry)

 

Spisovatel, pedagog a bývalý ředitel škol ve Vrbně a v Karlovicích.

 

Byl synem rolníků z jižní Moravy. Po studiích na gymnáziu v Bučovicích odešel nejdříve jako pomocný učitel na Podkarpatskou Rus do obce Zboj, později působil jako učitel na Slovensku a na jižní Moravě. Za německé okupace byl několik měsíců vězněn gestapem v Kounicových kolejích v Brně. Po II. světové válce přišel do Vrbna pod Pradědem, kde byl od roku 1945 do roku 1953 ředitelem zdejší národní školy. V roce 1953 nastoupil jako ředitel do základní školy v Karlovicích.

Napsal knihy pro děti Zpívající vody a V zelených horách. Psal také povídky do rozhlasu. Byl spoluautorem knih Od tří řek, Vůně jehličí a zejména televizních i knižních Lovů beze zbraní. Podílel se na tvorbě školních čítanek. Jeho pedagogická činnost byla oceněna státním vyznamenáním. Literární odborníci ho nazvali jesenickým bardem. Členskou legitimaci do tehdejšího Svazu spisovatelů mu podepsal nositel Nobelovy ceny Jaroslav Seifert.

Po roce 1969 byl vyhozen ze školství a šikanován.

Vladislav Hanák byl také uznávaným filatelistou. Publikoval několik článků o filatelii.

Byl vášnivým rybářem a myslivcem.

Se svou ženou Magdalénou měl dva syny – Ivana, který se v únoru roku 1948 utopil ve vrbenském splavu za sklárnami v pouhých šesti letech a syna Vladislava, který dnes žije v Karlovicích.

Zemřel 6. dubna 1986 v léčebně na Žárech na tuberkulózu. Jeho popel byl na jeho přání rozprášen v karlovických lesích.

 

Po roce 1989 byl zastupitelstvem obce jmenován významným občanem Karlovic.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dva synové a žádná dcera?

(Jakub, 27. 7. 2015 22:41)

Měl dva syny, z nichž jeden tragicky zahynul, jak čtu. Takže "malá Magda", o které je stále řeč na stránkách " V zelených horách " je "spisovatelská licence"? Tohoto pana spisovatele mám rád, na jeho knížkách jsem vyrostl. Táta, ročník 1951, mi je četl, když jsem byl malý. A dodnes si je rád otevřu, jak Zpívající vody, tak V zelených horách. U ní jsem si myslel, že popisuje svou rodinu a své zážitky. Tak krutý osud jsem nečekal. Nedávno jsem v Karlovicích byl, strýc staví v Krasově chatu a já si udělal přes kopec procházku. Právě na pana Hanáka jsem myslel a hádal, kde asi byl jeho dům. Musím se do Karlovic zase brzo kouknout a jím popisovaná místa projít...

Vzpomínka

(Stanislava a Zdeňka , 2. 7. 2012 10:33)

Dne 3.8.2012 by se dožil pan Vladislav Hanák 100 let a v dubnu t.r. uplynulo 26 let od jeho úmrtí. Osobnost jmenovaného známe především z rodinných fotografií, literatury a vyprávění babičky a maminky doma - v rodině. Kdo jste ho znali a měli rádi, vzpomeňte s námi.
Vnučky paní Ludmily Bruchové, roz. Příborské z Mouchnic

Re: Vzpomínka

(David, 8. 7. 2012 11:42)

Děkujeme za příspěvek. Máte prosím kvalitnější fotografii pana Hanáka, než máme tady? Fotografii, která je tady jsem musel použít i do kroniky Vrbna, která vyšla v roce 2011. Kvalitnější jsem totiž nesehnal.

David Valach

Re: Vzpomínka

(S. Janečková, 21. 7. 2012 15:27)

Dobrý den, nemohu Vám bohužel vyhovět, lepší fotografii nemáme - možná by se něco mohlo najít na obecním úřadě - u kronikářky v Mouchnicích, popřípadě u starých pamětníků v obci.
S. Janečková