Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jesenická nej...

Víte, že:

...Praděd je nesprávně označován jako druhá nejvyšší hora ČR?

Ve skutečnosti je až na pátém místě! Na druhém je Studniční hora  - Krkonoše (1554m n.m.), na třetím Luční hora - Krkonoše (1547 m.n.m.) a na čtvrtém je Vysoké kolo - Krkonoše (1509 m.n.m.).

 

Víte, že:

...na Pradědu vládne nejdrsnější podnebí na Moravě? Průměrná roční teplota je zde pouze 0,9°C!

 

Víte, že:

...na vrcholu Pradědu stojí 162 metrů vysoký televizní vysílač

s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem

v České republice?

 

Víte, že:

…kdyby se nám Nový hrad dochoval v plné síle, patřil by dnes

k největším hradním komplexům na severní Moravě? Jeho pyšně tyčící se silueta hradeb a věží by dominovala romantickému území v okolí řeky Moravy.

 

Víte, že:

… jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě? První zmínka pochází z roku 1430 (Anthonius Wale). Jeskyně sloužila často jako úkryt o čemž svědčí četné epigrafické nápisy na stěnách (nejstarší z roku 1519).

 

Víte, že:

…jeskyně Na Pomezí jsou největším jeskynním systémem v České republice a nejnavštěvovanější jeskyně tzv. Jesenického krasu?

 

Víte, že:

…přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky (zdroj: idnes.cz). Stanula tak mezi nejvýznamnějšími českými památkami jako jsou hrad Karlštejn, Pražský hrad nebo zámek Hluboká. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším Divem České republiky, když pro ni hlasovalo celkem 119 158 občanů.

Elektrárna má:

- největší reverzní vodní turbínu v Evropě 325MW

- největší spád v ČR 510,7 m

- největší instalovaný výkon v ČR 2 x 325MW

 

Víte, že:

…Rejvíz je nejvýše položená obec ve Slezsku (780 m.n.m)? Na Rejvízu začíná nejrozsáhlejší souvislý lesní komplex v Jeseníkách.

Mechová jezírka na Rejvízu jsou největší moravská rašeliniště.

Velké mechové jezírko druhým nejnavštěvovanějším místem v Jeseníkách (1. místo Praděd).

 

Víte, že:

…město Bruntál je z hlediska institucionálního pravděpodobně nejstarší město na území ČR? Poprvé je zmiňován v tzv. Uničovské listině krále Přemysla Otakara I. z roku 1223. Z této listiny vyplývá, že Bruntál byl založen kolem roku 1213 jako vůbec první osada

s magdeburským městským právem v českých zemích.

 

Víte, že:

…nejrozsáhlejším hradním komplexem na bruntálsku je hrad Sovinec?

 

Víte, že:

…největší vystavená sbírka dýmek a kuřáckých potřeb v České republice je na zámku Jánský vrch? Jánský vrch je jeden z nejzachovalejších objektů tohoto druhu v moravském Slezsku.

 

Víte, že:

…lázně Velké Losiny patří mezi nejstarší a nejznámější moravské lázně? První zmínka pochází z roku 1296 a první dřevěná lázeňská budova byla postavena v r. 1592!

 

Víte, že:

…ruční papírna Velké Losiny je nejstarší provozovaná ruční papírna v Evropě? První zmínka o papírně je z roku 1596!

 

Víte, že:

…nejmladší a nejmodernější přehradou v České republice, zároveň největší na Moravě a devátou největší v České republice je Slezská Harta? Natáčel se zde velkofilm Johanka z Arku - v hlavní roli Milla Jovovich.

Rybářské rekordy ze Slezské Harty – štika obecná 8,10 kg a 98 cm; lín obecný 2,80 kg a 50 cm; kapr obecný 6,20 kg a 72 cm; pstruh duhový 1,20 kg a 50 cm; amur bílý 7,00 kg a 80 cm.

 

Víte, že:

…nejprudší oblouk na českých železnicích o poloměru 75m se nachází nedaleko Třemešné na úzkorozchodné trati?

Víte, že:

…sopky na bruntálsku jsou hned po slavnější Komorní hůrce u Chebu nejmladší u nás? Uhlířský vrch je nejznámější z pětice sopek Nízkého Jeseníku. V činnosti byla na rozhraní třetihor a čtvrtohor před 2,4 miliony let.

 

Víte, že:

…největší Betlém na světě je v Pradědově galerii u Halouzků v Jiříkově

u Sovince? Tato galerie se pyšní 4 rekordy zapsanými v Guinessové knize rekordů. Realizuje se zde také největší vyřezávaný obraz na světě.

 

Víte, že:

… se mistr světa v letech na lyžích z roku 1994 a olympijský medailista Jaroslav Sakala v červenci roku 2000 zapsal do Guinessovy knihy rekordů, kdy během 23 hodin a 7 minut absolvoval sto skoků o celkové délce 9135 metrů?

 

Víte, že:

...Rešovské vodopády u Rýmařova jsou 18. nejvyšší a 10. nejvodnatější vodopády v České republice?

 

Víte, že:

...Vincenz Priessnitz založil v roce 1822 v malé osadě Gräfenberg asi 2,5 km od Jeseníku první vodoléčebný ústav na světě?

 

 

Víte, že:

...na začátku 20. století byl pro stavbu bývalé rozhledny na vrcholu Pradědu těžen kámen právě z Tabulových kamenů? Je to tedy vlastně nejvýše položený kamenolom v Jeseníkách. Zhruba před 30 lety byl v této lokalitě nalezen vzácný minerál anatas.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blood Pressure Readings Explained

(APealkegadlefs, 8. 10. 2018 4:57)

Poids est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque set votre determination bat, il pompe le sang par de vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/acheter-cialis-pas-cher-homme/

Blood Pressure : Blood press plot

(ApeptchoothE, 28. 7. 2018 9:30)

Poids est comment robuste votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur essence pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang a tous egards vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/achat-de-cialis-au-canada/