Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vysoký vodopád

Obrazek

Vysoký vodopád
 
Vysoký vodopád je k vidění na Studeném potoce (který je přítokem říčky Bělé), 3 km severozápadně od vrcholu Pradědu, v nadmořské výšce 1007 m. Rozkládá se na severním svahu Velkého a Malého Jezerníku a východního svahu Malého klínu.

Původně údajně souvislý 45 metrů vysoký stupeň byl za povodně v roce 1880 rozrušen na řadu kaskád a proudů. Přesto je tento soubor kaskád uváděný jako nejvyšší vodopád Hrubého Jeseníku. I v korytě pod vodopádem jsou zajímavé erozní a evorzní tvary, na vlhkých skalách rostou pozoruhodné mechorosty a kapradiny. Pod vodopádem můžete vidět erozní útvary jako jsou misky, mísy, hrnce či jámy.
Oblast Vysokého vodopádu byla na ploše 15 ha vyhlášena za chráněný přírodní výtvor, ležící v zóně klidu. Pokrývá jej přirozená horská smrčina místy pralesového charakteru na extrémně skalnatém stanovišti. Významná je vegetace pramenišť, kapaných a oplachovaných skal. Vyskytují se zde také vzácné druhy rostlin (oměj šalamounek, plavuň pučivá a další).
Skály jsou historickým hnízdištěm sokola stěhovavého, krkavce velkého a ořešníka kropenatého. Území je také součástí areálu rysa ostrovida.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář