Jdi na obsah Jdi na menu
 


Uhlířský vrch

Obrazek

Uhlířský vrch

 

- německy Köhler Berg

je jedna z nejmladších vyhaslých sopek na našem území s nadmořskou výškou 672 m, ležící ve Slezsku, asi 2 km jihozápadně od okraje města Bruntálu. V činnosti byla na rozhraní třetihor a čtvrtohor před 2,4 miliony let. Na vrcholu je barokní poutní kostel Panny Marie Pomocné. Od kostela k městu byla současně s dostavbou kostela vysázena čtyřřadová lipová alej z roku 1760, která je dlouhá asi jeden kilometr. Na vrcholu se nachází barokní kostel.

 

 

Historie kostela

Původní dřevěná poutní kaple byla postavena v roce 1653 řádovým místodržícím Oswaldem z Liechtensteina, jako daleko viditelný symbol vítězství katolické církve nad protestanty. Kostel byl postaven na místě kaple v letech 1755 – 1765 krnovským architektem Jiřím Friedrichem Gansem. V novostavbě poutního kostela pak byl umístěn „zázračný“ obraz Pasovské Madonny s dítětem (kopie díla Lucase Cranacha). Zajímavé jsou vnější mozaiky na čelním vstupu, které představují sv. Petra a sv. Pavla (z r. 1925). V dřívějších dobách stával vedle kostela hostinec s dodnes dochovanou studnou, jejíž hloubka je dnes 40 m a je bez vody (měřeno v r.2005). Slavnostní poutě se zde konaly až do r. 1970. Kostel byl ohrožován těžbou tufů v bezprostřední blízkosti. Byl opraven v letech 1991 - 1992. Od 1.5.2004 je osvětlen.

 

Zajímavosti

Cesta k vrcholu kopce je lemována čtyřřadou lipovou alejí (jde o kulturní památku, která se ucházela mj. i o titul Strom roku 2008). Jedná se o křížovou cestu, prosetou 15 zastaveními - autorem je místní umělec František Nedomlel.

 

 

 

http://cs.wikipedia.org/wiki/Uhl%C3%AD%C5%99sk%C3%BD_vrch

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář