Jdi na obsah Jdi na menu
 


Praděd

Obrazek

Praděd
(Altvater, 1492 m)
 
je nejvyšší hora Hrubého Jeseníku, Moravy a českého Slezska vůbec. Je zde nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Na slezské části vrcholu stojí 162 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.
Na vrcholu původně stála kamenná rozhledna, vysoká 32,5 m, postavená v letech 19031912 Moravskoslezským sudetským horským a turistickým spolkem. Věž byla postavena v romantickém duchu starého gotického hradu. Po druhé světové válce chátrala a zřítila se 2. května 1959. S rozmachem televizního vysílání na vrcholu vyrostla dřevěná konstrukce s vysílačem. V roce 1968 bylo započato s výstavbou 162 m vysokého vysílače. Jako první byla vybudována asfaltová silnice z Ovčárny na vrchol Pradědu. Výstavba vysílače byla dokončena roku 1983 otevřením restaurace. Z vrcholu je daleký rozhled na Pradědskou a Keprnickou hornatinu, město Jeseník, Bruntál, Olomouc, Kralický Sněžník a za zvlášť příznivých podmínek je vidět Lysou horu, Sněžku a Radhošť, při dobré viditelnosti i Krkonoše, Vysoké Tatry, Malou Fatru na Slovensku a Nízké Alpy v Rakousku.
Hora leží na historické zemské hranici Moravy a Slezska, v současnosti tudy prochází i hranice krajů Moravskoslezského a Olomouckého, a okresů Bruntál (Malá Morávka, Vrbno pod Pradědem) a Šumperk (Loučná nad Desnou).
Na severním úbočí vrcholu je rozsáhlý mrazový srub Tabulové skály s unikátní květenou.
Na vrchol vede asfaltová silnice z Karlovy Studánky přes sedlo Hvězda a chatu Ovčárna. Turisticky je Praděd přístupný také od Červenohorského sedla, sedla Skřítek, ze sedla Vidly nebo z Koutů nad Desnou.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář