Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petrovy kameny

Obrazek

Petrovy kameny
 
Chráněná rezervace Petrovy kameny má mezinárodní význam. Při turistice v okolí Pradědu je můžeme vidět z dálky, jsou dominantou krajiny a orientačním bodem. Rozkládají se nad chatou Ovčárna, na svahu Vysoké hole (1464 m n.m.), jsou součástí přírodní rezervace Praděd a rozkládají se na 19,1 ha. Chráněny jsou pro významný výskyt subalpínské květnaté nivy, přežívají zde relikty z doby ledové - řada vzácných lišejníků a mechů, vrba bylinná a zejména dva jesenické endemické druhy: zvonek jesenický a lipnice jesenická, která přežívá jen v několika ostrůvcích právě pod Petrovými kameny spolu s dalšími vzácnými druhy rostlin. Skupina skal je složena s chlorotických břidlic a rul.
Petrovy kameny jsou z botanického hlediska unikátním místem evropského významu.
 
Hřeben kolem Petrových kamenů a Vysoké hole je plochý, příkře ale spadá zejména na východě do Sviního žlebu a na západě se do něj zařezává kaňon Bílé Opavy. Vrcholové skalisko Petrových kamenů je mrazový srub. Reliktem po době ledové jsou mrazem tříděné polygonální půdy.
 
 
Petrovy kameny jsou přírodní rezervací o rozloze 19,1 ha, součástí Národní přírodní rezervace Praděd. Předmětem ochrany jsou zejména relikty z doby ledové - jak půdy tak rostliny.
 
V létě platí z důvodu ochrany přírody zákaz scházení ze značené cesty a vstupu na vrcholové skály, což je v případě porušení strážci přírody tvrdě sankcionováno. V zimě se na svazích Petrových kamenů s jistými omezeními lyžuje.

Na skále, 7 m vysoké, je umístěna pamětní deska přírodovědce Dr. Bedřicha Kolenatého, který při průzkumu květeny na Ovčárně zemřel. Svahy pod Petrovými kameny jsou vyhledávaným místem lyžařů a mají jedny z nejlepších sněhových podmínek na Moravě.

Se vznikem uskupení skal je spjato několik pověstí a byly označovány jako místo sletů čarodějnic a konání jejich sabatů.

Podle pověsti dostaly Petrovy kameny svůj název po mladém kováři, který žil v jedné z vesnic sovineckého panství. Byl to švarný hoch a zalíbení v něm našla dcera samotného správce. Petrovi se také velmi líbila, ale když se o jejich lásce dozvěděl správce, nařídil Petra zbičovat a vyhnat z panství. Jakmile se to doneslo dceři správce, honem spěchala svého milého varovat. Podařilo se jim sice společně prchnout do hor, ale pronásledovatelé jim byli brzy v patách. V tu chvíli se rozhodli vylézt na skálu, kterou uviděli před sebou, a v nejhorším se vrhnout společně dolů. Jakmile se však černého kamene dotkli, zahalil celý vrchol planiny černočerný mrak, ze kterého začalo sněžit a vát, že se pronásledovatelé neodvážili pokračovat v pátrání. Myslili si, že milenci zimou a vyčerpáním zahynou. Ti se však v závětří skaliska schovali, nabrali síly a šťastně došli do bezpečí. Skále se od té doby začalo říkat Petrovy kameny.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář