Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jeskyně Na Pomezí

 

ObrazekJeskyně Na Pomezí
 
Jeskyně Na Pomezí jsou největším jeskynním systémem v České republice a nejnavštěvovanější jeskyně tzv. Jesenického krasu.
Nacházejí se v komunikačně významném stejnojmenném sedle (576 m) v Rychlebských horách, 2 km severně od Lipové-Lázně, které umožňuje železniční a silniční spojení s Javornickým výběžkem. V krystalických vápencích jsou vyvinuty jeskyně, známé od roku 1936, které byly zpřístupněny v roce 1950.
Jeskyně vznikly rozpustnou činností vody v ostrůvku čistých bílých krystalických vápenců o mocnosti 220 metrů. Chodby byly vytvořeny ve dvou výškových úrovních a mají bohatou krápníkovou výzdobu. Najdeme tu nejen robustní krápníky a sintrové polevy, ale také křehká brčka a kulovité útvary zvané jeskynní perly. Dno vyplňují jeskynní hlíny, které sem splavila pronikající povrchová voda.
Chodby se místy rozšiřují v prostorné dómy, jako jsou Ledový dóm, dóm U balvanu s jezírky, Římské lázně, Bílý dóm s neobvyklými sloupkovitými stalagmity, 13 metrů vysoký Královský dóm a Klenotnice. Zvláštností jsou krápníky v dómu Zvonice, které při poklepu vydávají zvuk připomínající zvonkohru.
Uměle proražený vchod do jeskyně je u silnice do Vápenné, 300 metrů od železniční zastávky, v nadmořské výšce 551 m. Prohlídka trvá 45 minut.
 
Provozní doba:
Leden - březen Po - Pá na objednávku, min. 10 lidí
Duben - říjen Út - Ne 9:00 - 16:00
Červenec - srpen denně 9:00 - 17:00
Listopad - prosinec Po - Pá na objednávku
 
U jeskyní je prostorné parkoviště, bufet a prodej suvenýrů.
V sedle u železniční zastávky Lipová Lázně jeskyně je moderní provoz na výrobu vápencových drtí a mikromletého vápence (vápencový lom je odtud vzdálen 1 km).
Celková délka jeskynního systému je asi 1000 metrů, délka turistické trasy činí 530 m s dobou prohlídky 45 minut. Průměrná teplota v jeskyních je 7,7°C, vlhkost ovzduší 99 %. Od roku 1958 jsou jeskyně a jejich okolí zařazeny mezi chráněná území (dnes národní přírodní památka).
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář