Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie MiniGolfu

 

gofstacle.jpgPočátky dráhového golfu jsou spojeny s myšlenkou přiblížit finančně náročný klasický golf co nejširší veřejnosti. Samotná myšlenka zmenšení golfu je velmi stará. Údajně již v 16. století se začaly na skotských golfových hřištích greenů navrtávat další jamky, aby hráči mohli trénovat dohrávky. Později se takové tréninkové greeny stavěly i mimo hřiště.

Minigolf se jako nový druh sportu zrodil ve 30. letech dvacátého století, a to především jako menší varianta golfu velkého. Malý golf se do Evropy dostal z USA a v roce 1926 byl podle novinových zpráv otevřen první malý golf v Hamburku. Odtud se začal šířit po Evropě a v roce 1937 vznikl ve Švédsku první sportovní svaz - Svenska Bangolf Forbundet.

Skutečně uznávaným rokem zrodu dráhového golfu (minigolfu) je rok 1953.draft_lens10826461module98772661photo_1273015298mgthistle.jpg Tehdy švýcarský zahradní architekt Paul Bongni postavil nedaleko Locarna hřiště sestávající se z osmnácti drah ohraničených mantinely a stanovil i základní pravidla. Míčky se odehrávaly z určeného místa skrz překážky, po jejich překonání se míček směl dohrávat z místa, kde se zastavil. Hřiště bylo konstruováno tak, že při dostatečném tréninku a jisté zručnosti bylo možné dostat míček do jamky na jeden úder, což byl zásadní rozdíl oproti hřištím stavěným ve třicátých letech. Bongni si nechal své hřiště patentovat a dal mu název "minigolf".

minigolflady.jpg
V České republice bylo první miniaturgolfové hřiště postaveno v Olomouci a betonový minigolf v Praze v zahradě pražského hotelu International roku 1968. Trojlístek měst, kde to všechno začínalo, doplnilo brzy Brno. Na počátku 70. let dvacátého století pak výstavnický podnik Flora Olomouc zakoupil z NSR licenci na výrobu miniaturgolfových hřišť, která pak začala růst jako houby po dešti po celé republice. Sportovní minigolf zvolna zaplavoval Evropu a bývalé Československo se stalo jediným státem tehdejšího východního bloku, kde se hřiště dráhového golfu vyráběla sériově a v autentické podobě včetně všech pomůcek, nářadí a náčiní pro tento sport.

O začátcích závodního minigolfu u nás se vyprávějí podobné legendy jako j-miniature-golf-minimalism2226.jpgo začátcích automobilismu. Míčky nebyly k dostání a kupovaly se od zahraničních hráčů. Ovšem většinou byli první hráči odkázáni sami na sebe, a tak se vyrábělo a zkoušelo ......

Československo se však stalo jedinou socialistickou zemí, kde se tento sport uchytil.

V Čechách se hráči minigolfu poprvé sdružili v 70. letech dvacátého století do tehdejších tělovýchovných jednot a začali v tomto odvětví organizovat soutěže. V roce 1972 vznikla při Československém golfovém svazu Komise dráhového golfu, 11516_minigolf_historien_gl.jpgpředchůdkyně bývalého Československého svazu dráhového golfu, jež vznikl až po "sametové" revoluci v roce 1989. Ten se po rozdělení Československa v roce 1993 přejmenoval na Český svaz dráhového golfu a dnes nese název Český minigolfový svaz.

 

 

Náhledy fotografií ze složky MiniGolf

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář