Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrad Rabenštejn

16. 1. 2010

Obrazek

Rabenštejn
 
Zřícenina nevelkého slezského strážního hrádku, která je přitažlivá i díky krásným přírodním scenériím a místem, na němž je hrad situován.
 
V historický pramenech je Rabenštejn uveden pouze v souvislosti s Ulmanem z Linavy, který podle nedatované listiny oloupil a zavraždil poddané vratislavského biskupa a se svou kořistí a zajatci se uchýlil na svůj hrad „Weyssensteyn“. Tuto listinu literatura rámcově datuje mezi roky 1318, kdy se vlády na Opavsku ujal vévoda Mikuláš II. a 1342, kdy byla uzavřena smlouva mezi vratislavským biskupstvím a králem Janem Lucemburským.
 
Hrádek se nachází na dvojklanném skalisku na úbočí hory Pytlák severovýchodně od Vrbna pod Pradědem. Na mohutnějším ze skalisek se nachází spodní část hranolové věže o půdorysu asi 8,7 x 6 m. Od stoupající stráně je skála s hradem oddělena příkopovou rozsedlinou. Skalisko s věží za sebou clonilo malý obezděný dvorek s nástupem na plošinu věže. Tady je možnost spatřit uměle upravenou jeskyňku, která patně sloužila jako cisterna na vodu. Druhá ze skalních věží se svislými stěnami dnes na svém vrcholu nenese žádné stopy zdiva, ale její využití alespoň pro lehkou dřevěnou strážnice lze předpokládat.
Hrádek Rabenštejn byl velmi malým hradem bez sídelní funkce, který tvořil pozorovatelnu středověké celní stanice na nedalekém Pustém zámku (Weisenštejně).
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář